Деляра Дараби — дівчина, яку стратили

Метки:
Автор: Воскресенье, 24 мая 2009, 8:37Рубрика Життя як воно є. 0 комментариев.

Delara Darabi Життя й смерть юної іранської художниці, яка взяла на себе провину свого хлопця, шокували увесь світ
Було близько 7 години 1 травня, коли в будинку іранського сімейства Дараби пролунав телефонний дзвінок. Дзвонила дочка Деляра, яка уже шість років перебувала у в’язниці за злочин, котрий вона не робила. До трубки підійшла її мати.

— О, мама, я бачу петлю перед собою, — встигла прокричати зривистим голосом Деляра. — Вони збираються повісити мене. Будь ласка, врятуй мене.

Через кілька секунд у трубці вже звучав голос тюремника. «Ми зараз візьмемо й стратимо вашу дочку, і ви нічим не зможете їй допомогти», — гаркнув він матері.

Після цього зв’язок перервався…

Трагічна доля талановитої художниці Деляри Дараби в усьому світі стала символом боротьби із суддівською сваволею, і стратами засуджених, а стосовно до Ірану — стратами неповнолітніх засуджених. Обвинувачена у вбивстві дівчина виявилася в петлі через кохання. Увесь світ знав, що злочин, за який вона одержала настільки суворий вирок, зробила зовсім інша людина. Вона теж була засуджена, але одержала тільки 10 років в’язниці. А от Деляра за примху суддів — їхнє небажання переглянути свій помилковий вердикт — розплатилася своїм життям.

…Старі батьки Деляри, доведені до розпачу звісткою про найстрашніше, помчали в центральну в’язницю іранського міста Решта. У її дверей вони на колінах благали охоронців пустити їх усередину, щоб побачити 22-річну доньку. Але марне. Поки вони лежали в пилу в ногах тюремників, з воріт виїхала машина «Швидкої допомоги». У ній перебував труп їхньої дочки. Охоронець у слухавці не збрехав, Деляру дійсно повісили через усього кілька хвилин після її останнього дзвінка в рідний дім.

«Вони привели Деляру до шибениці в повній самітності», — пише Мохаммад Мостафай (Mohammad Mostafaei), один з адвокатів Деляри Дараби. У своєму листі в правозахисну організацію він розповів: «Вони надягли мотузку на її тонку шию. Я не представляю, наскільки жорстокою повинна бути людина, яка висмикнула стілець з-під її ніг».

Трагедія жахнула увесь світ. Ніхто до останнього не міг повірити, що фінал історії буде настільки кошмарним.
Delara Darabi
Деляру Дараби — називали «Полоненою Фарб». Таке прізвисько вона отримала за свою любов до малювання. Ця пристрасть прокинулася в неї у в’язниці — у камері смертників, де вона провела довгі роки. До того вона була простою іранською дівчиною, яких у країні тисячі.

Історія Деляри почалася у вересні 2003 року. Невідомі злочинці зарізали багату 63-літню кузину батька Дараби. Підозри впали на 19-літнього Аміра Хосейна (Amir Hossein), який часто бував в будинку родини. Як пізніше з’ясувалося, 17-літня на той момент Деляра була закохана в Аміра. Дівоче почуття виявилася настільки сильним, що провину за вбивство своєї тітки вона взяла на себе. Прийшла до слідчих і заявила: «Це зробила я!»

Як пізніше з’ясувалося, думку підказав їй сам «коханий». Амір переконав Деляру, що в Ірані неповнолітніх не стратять, і її чекає легкий вирок.

Дійсність виявилася зовсім іншою. Швидкий іранський суд визнав юну Дараби винної в навмисному вбивстві й присудив до страти. Тільки тоді Деляра зрозуміла до кінця, у яку історію потрапила.

Вона відмовилася від раніше даних показань. Розповіла адвокатам і слідчим, що насправді вбивство зробив її хлопець Амір і саме він переконав дівчину взяти провину на себе. Суд врахував ці показання й визнав винним Хосейна, присудивши його до 10 років в’язниці… Але при цьому відмовився переглядати свій вирок стосвно Деляри, назвавши її співучасницею. Так вона виявилася в камері смертників.

Боротьба за порятунок дівчини розтяглася на довгі 5 років. Весь цей час вона провела в одиночній камері. Адвокати й батьки передали їй папір, олівці й фарби, щоб їй було чим зайнятися. Так виявилося, що в Деляри жив талант художника.

Картини Деляри показують пекло життя в камері смертників. У них показано дуже незвичайний погляд, по суті, підлітка на навколишню дійсність. Повідати про свою долю вона намагалася за допомогою фарб, але багато з її картин однокольорові, різкі темно-сірі лінії зображують змучені обличчя ув’язнених. На інших можна побачити тривожні сплески червоного, або білі косинки жінок-ув’язнених, або вимите тло, що говорить про пекло позбавлення волі.

Деякі з малюнків родичі змогли винести за межі в’язниці й опублікувати. Перша персональна виставка Дараби відбулася в Стокгольмі у квітні 2007-го. Торік її картини були виставлені в самому Тегерані. Організатори сподівалися, що може бути талант дівчини дозволить розраховувати на перегляд рішення судового вироку. Однак ні це, ні світовий резонанс не змогли вплинути на суддів.

Єдине, що вдалося добитися — 19 квітня іранський суд гарантував 2-місячну відстрочку виконання вироку. Однак ця гарантія нічого в собі не містила — оскільки дівчину повісили вже 1 травня.

Адвокати вказують на численні порушення навіть у самому процесі виконання вироку. Влада, принаймні, повинна була попередити про страту юристів і родичів за 48 годин до її виконання. Але навіть цього не було зроблено. Не дивно, що смерть Деляри не соромляться називати офіційним вбивством. І не тільки тому, що постраждала невинна, але й по тому, як це все було зроблено.

«З’ясовується, що головний суддя Ірану не може контролювати своїх підлеглих», — говорить Зама Корсен-Нефф (Zama Coursen-Neff) з дитячого відділення Хьюман Райтс Вотч (Human Rights Watch): «Це кричуще порушення іранського й міжнародного закону про права людини й публічна образа людського достоїнства».

У правозахисній організації «Міжнародна амністія» (Amnesty International) заявили, що страта художниці через повішення абсолютно незаконна, назвавши «рішення влади повним цинізму, що було прийнято в таємниці, щоб уникнути внутрішніх і міжнародних протестів, що могло б зберегти життя Дараби».

Делара Дараби (29.09.1986 — 01.05.2009)

«Я б тебе назвала інакше.
Хто вгадає ім’я першим?
Про що гадає вільний птах?
Куди долетить, не помітивши засідки?
І що він раптом потім побачить?
Він відчує порожнечу,
Порожнечу почуттів, ім’я якої — воля».

Родина поховала Делару в минулі вихідні. Її адвокат містер Мостафай, згадує подарунок, отриманий від неї особисто.

«Вона намалювала картину, на якій старий грає на скрипці. Тоді я не знав, що він грав її смертельну пісню», — говорить Мохаммад.

За даними правозахисних організацій, починаючи з 1990 року, в Ірані було страчено 42 неповнолітніх, що є порушенням норм міжнародного права.

У цій країні стратою карають убивство, зґвалтування, збройне пограбування, єресь, богохульство, торгівлю наркотиками, проституцію, подружню зраду, зрадництво й шпигунство.

Delara Darabi


Вы имеете возможность оставить комментарий относительно данной статьи. Все комментарии проходят модерацию.


Комментарии

Последние новости

Последние комментарии

  • Сергей: Твой парень хочет, чтобы ты сама выбрала глотание ...
  • Евгешка: Просто царь, 5 балов...
  • стас: точно дурак щас в шоу успех...
  • ольга: Мужчина55л ношу все женское крашусь член 18 /6 обр...
  • ольга: Мужчина55л ношу все женское крашусь всю жизнь мечт...
  • Александр: Здравствуйте ! Меня интересует один вопрос , как м...
  • Александр: Здравствуйте! Так как можно увеличить грудь себе б...


Новости шоу-бизнеса: светские хроники, новости высокой моды, секреты здоровья и красоты, привлекательности и счастливой сексуальной жизни. для вас милые женщины и девушки