Як правильно харчуватись

Автор: Понедельник, 8 июня 2009, 9:27Рубрика Їжа. 0 комментариев.

Як правильно харчуватись Давньогрецький філософ Сократ говорив: «Ми живемо не для того, щоб їсти, але їмо для того, щоб жити».
Довгий час ми дотримувались думки, що їсти — значить, «заправити» організм порцією палива: не важливо, якого, скільки, як, аби лише горів вогонь обмінних процесів і давав людині необхідну для життєдіяльності енергію. Тому нікому не спадало на думку обмежувати себе в їжі. Вважалося: чим більше їси, тим більше користі.
Проте виявилось, що при надлишковому харчуванні організм задихається від багатства калорій і акумулює їх у вигляді жиру. Посилене жироутворення є тією віддушиною, за допомогою якої організм позбавляється від зайвого «палива».
Ця істина відома давно, проте далеко не всі зробили для себе хоч якийсь висновок.

Переїдання — своєрідна харчова наркоманія, яка становить найбільшу небезпеку для людини, особливо з віком, коли знижується активність більшості залоз внутрішньої секреції, тоді як активність харчових центрів практично не змінюється.
Для збереження здоров’я важливо не тільки не переїдати, але й правильно розподіляти приймання їжі протягом дня. Їжа повинна надходити в організм невеликими порціями. Тому їсти потрібно не менше 3-4 разів на день при відчутті голоду, повільно і ретельно пережовуючи їжу.
У крові повних людей, як правило, міститься підвищена кількість жирних кислот, які перешкоджають засвоєнню глюкози м’язовою тканиною. Це призводить до збільшення у крові глюкози. У відповідь на таку ситуацію підшлункова залоза посилено виділяє свій гормон — інсулін, щоб «проштовхнути» глюкозу в м’язову тканину, а в результаті через «жирний» бар’єр велика частина глюкози потрапляє не у м’язову тканину, а в жирову. Так виникає замкнуте патологічне коло прогресуючого ожиріння, подолати яке часто буває дуже важко.
У сучасній дієтиці виділяють два основних напрямки. Один подається вишуканою європейською кухнею, для якої кумиром харчування є м’ясо і різні м’ясні вироби. Другий — вегетаріанство, яке передбачає використання в їжу головним чином сирих рослинних продуктів. Основне питання, що викликає суперечку між представниками цих двох напрямків, — про добову норму споживання білка, якого у м’ясі значно більше, ніж у рослинних продуктах.
На даний час, згідно з доктриною збалансованого харчування, білкові норми складають 80–100 грамів на день. Але справа не тільки у кількості, але й у якості білків. У рослинних продуктах немає достатньої кількості незамінних амінокислот, які не синтезуються в організмі людини. Таких амінокислот вісім, при цьому найбільш важливі з них — триптофан, метіонін і лізін. А тому, крім рослинної їжі, до раціону людини повинні входити молочні продукти, а також яйця.
Тваринна їжа повинна забезпечити половину добової норми у білках. З надмірним споживанням м’яса ми уводимо в організм багато екстрактивних речовин, що викликають кишкове гниття і отруєння організму. Особливо шкідливе смажене м’ясо, оскільки в ньому утворюються нітрозаміни, що мають канцерогенні властивості. Жирне м’ясо ще шкідливіше. Тваринні жири багаті насиченими жирними кислотами, для розпаду яких потрібно багато холестерину, що призводить до збільшення його вмісту в крові та порушення кровообігу. Це особливо небезпечно для серця хворих на атеросклероз.
Тепер кілька слів про цукор. Ми споживаємо його, як правило, очищеним. Але при очищенні цукру у відходи потрапляє такий важливий мікроелемент як цинк, який посилює дію гормону підшлункової залози інсуліну. У підсумку зменшується проникність більшості клітин для глюкози і амінокислот. Тому цукор, по можливості, замінюють медом, ягодами і фруктами, у яких цукор разом з іншими мікроелементами міститься у достатній кількості. Крім того, у овочах і фруктах міститься і такий різновид вуглеводів як пектинові речовини, які сприяють зниженню у кишківнику процесів гниття і зменшують газоутворення.
Хліб бажано їсти тільки чорний. У білому хлібі відсутня клітковина, необхідна для створення нормальної мікрофлори кишківника і немає дріжджових клітин, які є згубними для цієї мікрофлори.
Дехто вважає, що шкідливо вживати в їжу жовток яєць, в якому міститься багато холестерину. Але не слід забувати, що у яєчному жовтку міститься цінна поживна речовина — ліцітин, кількість якої у п’ять разів перевищує вміст холестерину. Тому якщо людина споживає 1-2 яйця три рази на тиждень, то це принесе їй більше користі, ніж шкоди.
Корисним поживним продуктом є молоко і молокопродукти. Дуже корисним для дорослих є знежирений кисломолочний сир.
Відомо, що кожному харчовому продукту відповідає свій харчотравний фермент. У розчепленні крохмалю бере участь фермент птіалін, жирів — ліпаза, білків — пепсін, еріпсін, молочного цукру — ліктаза тощо. Усі ці ферменти по-різному проявляють свою активність у залежності від кислотності середовища. Птіалін, наприклад, виділяється зі слиною, віддає перевагу лужному середовищу, а пепсін, навпаки, — кислому. Жири затримують виділення шлункового соку, в якому містяться соляна кислота і фермент пепсін, необхідні для розчеплення білків.
Важливе значення у зв’язку з цим має принцип розумного поєднання видів їжі. Зупинимось на основних правилах раціонального харчування.
1. Харчові кислоти не слід приймати одночасно з продуктами, що містять крохмаль, бо кислота руйнує птіалін слини, необхідний для розчеплення крохмалу.
2. Споживання жиру разом з білками гальмує засвоєння останніх і викликає їх гниття. У даному випадку на допомогу можуть прийти зелені овочі, які протидіють гальмівному ефекту жирів.
3. Окремо потрібно споживати цукри плодів, ягід і меду, які засвоюються тільки в кишківнику і, затримуючись з білковими і крохмальними продуктами в шлунку, стримують їх нормальне засвоєння.
4. Білкові продукти потрібно споживати окремо з крохмальними і, як не дивно, потрібно спочатку їсти м’ясо, а потім хліб, який засвоюється у верхньому відділі шлунку.
Варто пам’ятати мудру приказку: «Краще не доїсти, ніж переїсти», тому що їжа, яка не перетравилася, «з’їсть» того, хто її з’їв.

Підготував Петро РУДЮК.


Вы имеете возможность оставить комментарий относительно данной статьи. Все комментарии проходят модерацию.


Комментарии

Последние новости

Последние комментарии

  • Сергей: Твой парень хочет, чтобы ты сама выбрала глотание ...
  • Евгешка: Просто царь, 5 балов...
  • стас: точно дурак щас в шоу успех...
  • ольга: Мужчина55л ношу все женское крашусь член 18 /6 обр...
  • ольга: Мужчина55л ношу все женское крашусь всю жизнь мечт...
  • Александр: Здравствуйте ! Меня интересует один вопрос , как м...
  • Александр: Здравствуйте! Так как можно увеличить грудь себе б...


Новости шоу-бизнеса: светские хроники, новости высокой моды, секреты здоровья и красоты, привлекательности и счастливой сексуальной жизни. для вас милые женщины и девушки